wpis

Czym Jest Technologia No-Code?

No-Code szturmem podbija 2021 rok. Ilość nowych narzędzi rośnie bardzo szybko i zaczynają pojawiać się kolejni twórcy, którzy piszą i tworzą swoje produkty na podstawie tej technologii.

Zaczynają się też pojawiać pierwsze miejsca o programowaniu bez kodu w Polsce oraz rozpoczynają działalność pierwsze polskie firmy oparte o te nowoczesne rozwiązania. [1][2]

Interesowało mnie, co o tej technologii mają do powiedzenia twórcy, którzy działają w tej branży. Zadałem im pytanie: „Czym dla Ciebie jest technologia No-Code?”

Oto ich odpowiedzi, które pomogą Ci w zrozumieniu programowania bez kodowania. Miłego czytania!

Jakub Neukirchbez-kodu.pl

Baner z bloga bez-kodu.pl

NoCode to super sprawa, bo pozwala przenosić swoją wizję na coś realnego o wiele szybciej niż programując. Co prawda NoCode nie w każdej dziedzinie zastąpi programistów, ale znacznie może ułatwić pewne procesy. Osobiście NoCode używam do tworzenia Landing Page’y – w tym przypadku NoCode świetnie zastępuje programistów w całości (możliwości webflow są ogromne). Przy projektach bardziej zaawansowanych – np. Startup NoCode to zwykle za mało, ale świetnie nada się do zrobienia prototypu czy MVP

Dodatkowo bardzo lubię LowCode. To przede wszystkim ułatwienie pracy programistycznej, wiele rzeczy, które normalnie musiałbym robić od zera, teraz mogę sobie wygenerować, a potem zmodyfikować do własnych potrzeb.

Po więcej kulis rozwoju moich projektów czy bloga zapraszam na Instagrama, tam często na bieżąco pokazuję, czym akurat się zajmuję.

Mateusz Kaliszewski – https://startupbezkodu.pl/

Logo bloga Startup Bez Kodu

Nocode dla mnie to przede wszystkim morze możliwości. Budowanie aplikacji, rozwiązań IT lub pewnych automatyzacji było zarezerwowane dla jednej grupy zawodowej, a mianowicie programistów. Dzisiaj to się zmienia. Już nie trzeba umieć programować, by zbudować stronę internetową. Do tego już jesteśmy przyzwyczajeni. Ale narzędzia NoCode pozwalają na budowanie bardziej zaawansowanych projektów, a nawet działających w pełnej skali aplikacji.

NoCode to szansa przede wszystkim dla tych, którzy mają pomysły na nowe produkty lub usługi cyfrowe i przed działaniem powstrzymywał ich brak funduszy. Nie trzeba inwestować setek tysięcy złotych, by zbudować działający prototyp lub MVP. Dzisiaj wystarczy poświęcić czas na naukę wybranego narzędzia i potem „wyklikanie” odpowiednich funkcjonalności. Stwarza to szanse na bardzo szybki rozwój przedsiębiorczości cyfrowej.

Na koniec warto wspomnieć o programistach. Może się wydawać, że w zasadzie dojdziemy do momentu, w którym nie będą oni potrzebni. Otóż tak nie będzie. Kto zbuduje kolejne narzędzie NoCode? Pewnie programiści. Poza tym dla programistów narzędzia NoCode też mogą być bardzo pomocne. Mogą pomóc im w automatyzacji pewnych powtarzalnych czynności.

Jak powiedział CEO GitHub’a, „przyszłością programowania jest nie programować wcale”.

Bogusz Pękalski – https://startupmyway.com/

Według mnie no-code to rewolucja w budowaniu prototypów aplikacji. Uważam, że najwięcej na no-code zyskają… programiści! No-code traktuję jako kolejną warstwę abstrakcji w budowie oprogramowania. Kiedyś software pisano w asemblerze i operowano bezpośrednio na rejestrach. Dziś np. dla typowego programisty wysokopoziomowego jest to często czarna magia. Ewolucja programowania to coraz wyższe warstwy abstrakcji i no-code możemy traktować podobnie. Kolejną po no-code (gdzie tak naprawdę oprogramowanie budujemy za pomocą edytorów WYSIWYG) warstwą abstrakcji wydaje się być Sztuczna Inteligencja, a w szczególności modele tłumaczące nasze intencje na kod. Takie możliwości mogliśmy ostatnio zobaczyć na modelu GPT-3 od OpenAI. Podsumowując – jeżeli jesteś programistą to koniecznie sprawdź możliwości narzędzi no-code, a jeżeli szukasz pomysłu na produkt, pomyśl, czy samemu nie zbudować takiego narzędzia. To duży trend i osobiście widzę duży potencjał rozwoju tego rynku.

Adam Gospodarczyk – https://overment.com/

No-code jest dla mnie narzędziem do rozwiązywania bardzo konkretnych problemów związanych z wczesną walidacją pomysłów, efektywnego realizowania elementów procesów marketingowych i elementów codziennych, powtarzalnych obowiązków. Z perspektywy programisty – odpowiednie wykorzystanie No-code jest dla mnie dźwignią do skutecznego realizowania projektów w Internecie.

Podsumowanie

WOW!

Technologia No-Code jest potężna, a jeśli dodamy do niej AI, to wielu z nas (nie programistów), będzie mogło tworzyć własne prototypy aplikacji. A może nawet MVP dla swoich Startupów.

Sam dostrzegam niesamowitą szansę w automatyzacji powtarzalnych zadań. Nie tylko w biznesie online. Korporacje coraz mocniej wchodzą w chmurę. Obecnie pracuję dla firmy, która wkrótce zintegruje się z Office 365.

Dla przykładu narzędzie No-Code to automatyzacji – zapier ma integracje z Office 365. Pomyśl – przychodzi ci e-mail do szefa i automatycznie tworzy ci się zadanie w twoje aplikacji do zadań, powstaje notatka w OneNote i wysyłana jest wiadomość do twojej grupy w Teams. Coś, co kiedyś zajmowało cenne godziny, teraz to kilka kliknięć. A to tylko jedno z możliwych zastosowań.

A ty jak myślisz – gdzie technologia no-code pomoże w twojej codziennej pracy?

.

One Comment

Dodaj komentarz