Wpis o automatyzacji z wykorzystaniem Airtable Zapier i wrzuceniem wpisów na Twitter
Easy No-Code,  poradnik

[Easy No-Code] – Automatyzacja Z Zapier, Airtable i Twitter

Na rynku istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają automatyzację aktywności w social mediach. Zacząłem się zastanawiać, jak mogę stworzyć coś takiego dla siebie przy użyciu narzędzi No-Code.

Okazało się, że wystarczy połączyć dwa rozwiązania no-code i mogę stworzyć spersonalizowany algorytm pod moje potrzeby, który tworzy wpisy na Twitterze. Automatyzacja jest super!

Jeśli chcesz zobaczyć jak, to zrobiłem, to zapraszam poniżej!

Notatka - Oto jeden z pierwszych wpisów z cyklu - Easy No-Code, gdzie prezentuję różne rozwiązania związane z korzystaniem z narzędzi No-Code i tego, jak można w nich tworzyć swoje własne projekty.

Narzędzia Wykorzystane Do Automatyzacji Wpisów Na Twitterze

Jeśli chcesz, to sprawdź wpis 10 Ciekawych Narzędzi No-Code, którzy przybliża inne rozwiązania

Airtable

Jest to aplikacja, która łączy potęgę bazy danych z łatwością obsługi Excela. Jest to narzędzie, które umożliwia łączenie, automatyzację, wizualizację, rejestrowanie rekordów i tworzenie prostych aplikacji.

W niej właśnie stworzyłem prostą bazę danych, które rejestruje moją drogę od 0 do 100 dni z No-Code.

Dziennik No-Code z 0 do 100 – zobacz moją drogę tutaj

Bardzo dobry samouczek jest dostępny pod tym adresem, gdzie prowadzi Cię za rękę przez całą obsługę Airtable. Konto założysz tutaj.

Po utworzeniu swojej własnej bazy danych przeszedłem do korzystania z Zapier – narzędzia do automatyzacji.

Zapier

Największe narzędzie do automatyzacji działalności online

Obecnie na rynku znajduje się kilka narzędzi do automatyzacji:

 • Zapier – narzędzie o ugruntowanej pozycji rynkowej, które umożliwia każdemu bez żadnej wiedzy z kodowania tworzenie automatyzacji.
 • Integrately – nowy produkt, na rynku, który się szybko rozwija. Tańszy niż Zapier. Bardzo podobny interfejs. O wiele mniej możliwości połączeń aplikacji. Coś, co warto obserwować, bo może wypełnić niszę, jako trochę tańszy produkt.
 • Integromat – bardziej zaawansowane narzędzie, które stawia na większą personalizację twoich algorytmów. Wymagana jest jakaś wiedza z programowania i zrozumienia działania algorytmów. Przewagą jest tutaj limit danych, a nie ilość automatyzacji. Ciekawa opcja dla osób chcących przesyłać głównie tekst lub polecania pomiędzy aplikacjami (w wersji darmowej). Oczywiście wersja płatna też może ładnie namieszać.

Jak się pewnie domyślasz wybrałem Zapier, aby nauczyć się tego narzędzia i poznać jego możliwości.

Miejsca do zbudowania swoich pierwszych „zapów”, czyli automatyzacji

Twitter

W celu sprawdzenia działania całej automatyzacji specjalnie założyłem konto na twitterze. Obecnie większość moich aktywności jest bezpośrednio związana z działaniem poniższej automatyzacji. Możesz sprawdzić jak to działa – od dnia 7.

Jak Stworzyć Automatyzację?

Całość sprawdza się do kilku podstawowych kroków

 1. Załóż bazę danych w Airtable

  Skorzystaj z tego poradnika, aby utworzyć działający tracker swoich postępów. Możesz wykorzystać go jako bazę pod kolejne aktywności. Znajomość Airtable na pewno się przyda w twojej drodze do bycia ekspertem z No-Code

 2. Załóż konto w Zapier i zapoznaj się z interfejsem

  Od razu po założeniu konta w Zapier zostaniesz przeprowadzony za rękę do generatora pierwszego „Zapa”. Na razie zamknij i przejdź do głównego ekranu.

 3. Podłącz do Zapier swoje API z Airtable

  Aby połączyć Zapier z Airtable, potrzebujesz kod API tego drugiego. Kopiujesz ten kod do schowka.

 4. Podłącz do Zapier swoje konto z Twittera/Airtable

  Przejdź do zakładki My Apps i kliknij Add Connections. Dodaj Airtable i wklej skopiowany kod API. Powtórz to samo z Twitterem.

 5. Stwórz testowy rekord i wrzuć na Twitter

  Następnie włącz Make a Zap i znajdź pierwszą aplikację na trigger (w tym wypadku Airtable), a drugą aplikacją będzie Twitter.

 6. Sprawdź działanie automatyzacji poprzez dodanie nowego rekordu do Airtable

  Sprawdź, czy działa twoja automatyzacja poprzez dodanie kolejnego rekordu do Airtable. Jeśli coś jest niejasne to zawsze możesz skopiować ją do siebie z tego linku

Pamiętaj, że linki do zapisów mogę być linkami afiliacyjnymi!

Podsumowanie

Automatyzacja działa jak marzenie. Od kilkunastu dni nie muszę wrzucać manualnie wpisu na Twittera, bo robi to za mnie algorytm. Oszczędność czasu wynosi z 2-3 minuty dziennie, ale jeśli weźmiesz pod uwagę, że uczę się No-Code przez 100 kolejnych dni, to osiągam już prawie 6 godzin wrzucania wpisów na Twittera.

Jeden z przykładowych wpisów na Twitterze – wersję Airtable możesz zobaczyć tutaj

Zauważyłem też, że kiedy odpalę Twittera, to zawsze spędzam na nim kilka dodatkowych minut. Zautomatyzowanie całego procesu powoduje, że o wiele mniej czasu „tracę” na bezproduktywną pracę. Patrząc na to wszystko, to ilość możliwości i usprawnienia swojego dnia jest prawie nieskończona.

Każdy twórca powinien dążyć do tego, aby lepiej zarządzać swoim dniem.

A ja wracam do kolejnych pomysłów na przyśpieszenie swojego dnia i automatyzację jeszcze więcej obszarów aktywności online, aby tworzyć dla Ciebie jeszcze więcej wartościowych treści.

Czy podoba Ci się taki wpis, który przeprowadza przez jedno zagadnienie i uczy obsługi narzędzi? Jeśli tak, to daj mi znać!

Mała Prośba

Jeżeli ten wpis wydał Ci się interesujący, to podziel się nim w Social Media.

One Comment

Dodaj komentarz